2022.12.21

Paaiškino, kodėl pasirinko mokamą mokslą: būdų, kaip finansuoti studijas, yra ne vienas

Meet Asta Lisauskienė: The new director of the International Business and Communication Bachelor Programme 

2024.03.07

ISM SUSTAINABILITY COMMUNITY MEETUP. Global Perspectives: Revealing ESG in Mega Projects Across Different Countries

2024.03.04

REUNION '24. In unity, we find our power

2024.02.26
1 2 3 110

„Kokių yra būdų finansuoti mano pasirinktas privačias studijas Lietuvoje?“ –  tebėra vienas dažniausių klausimų tarp būsimų ir esamų studentų. Studijų specialistai pastebi, kad vis dažniau Lietuvos studentai domisi valstybės remiama studijų paskola, teikiama su didelėmis lengvatomis. Iš vienos pusės, toks susidomėjimas rodo augantį studentų verslumą, savarankiškumą, norą patiems planuoti savo ateitį ir finansus. Kartu tai yra garantija, kad tėvų finansinė padėtis ar per egzaminą patirta nesėkmė nesukliudys įgyti vieną svarbiausių dalykų gyvenime – kokybišką ir konkurencingą išsilavinimą.

Kalbinti bakalauro ir magistrantūros studentai patys priėmė sprendimą, kokių studijų nori, ir pasakoja, kaip surado būdų jas finansuoti.

Atsisakė nemokamos vietos universitete

Sprendimą, kokias studijas ir kokį universitetą pasirinkti, studentai priima atsižvelgdami į daugelį veiksnių, tarp jų – universiteto lygį, studijų kokybę, dėstytojų kvalifikaciją, alumnų atsiliepimus, būsimo atlyginimo rodiklius, darbdavių vertinimus ir, žinoma, – universiteto bendruomenę. Vien faktas, kad studijų vieta bus nemokama, motyvuoja išties ne visus studentus.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Finansų programos antrakursė Danielė Užkurėlytė prisimena, kad brandos egzaminus išlaikė gerai. Ji būtų galėjusi įstoti į valstybės finansuojamą studijų vietą kitame universitete ir už mokslus nemokėti. Vis dėlto prieš stodama ji pasidomėjo visų Lietuvos universitetų siūlomomis ekonomikos ir finansų programomis, kad surastų giliausias žinias siūlančias studijas.

„Finansų studijos ISM universitete buvo pirmasis mano pasirinkimas. Ėmiau studijų paskolą, nes supratau, kad verta investuoti į kokybiškas studijas, apie kurias gerai atsiliepia kiti studentai. Man buvo labai svarbu, kad ISM studentus puikiai vertina darbdaviai. Pasirinkau išsilavinimą, kuris, neabejoju, ateityje užtikrins sąlygas turėti geresnes karjeros perspektyvas, o tada ir paimta paskola tikrai atsipirks“, – sako  D. Užkurėlytė ir priduria, jog, pradėjusi studijuoti privačiame universitete ir pabendravusi su dėstytojais, iškart pajuto, kad jos sprendimas buvo teisingas.

D. Užkurėlytė

Tuo metu bakalauro studijas ISM jau baigęs alumnas, partnerysčių vadovas tarptautinėje įmonėje Džiugas Vaitkus studijų paskolą ėmė trejiems metams. Į sprendimą pasiskolinti žvelgė pragmatiškai – palūkanos nedidelės, tad jam imti paskolą apsimokėjo. „Studijos išties buvo kokybiškos, o baigus mokslus atsivėrė įvairių karjeros perspektyvų, be to, įgytas išsilavinimas padėjo subręsti ne tik kaip specialistui, bet ir kaip asmenybei“, – sako jis ir priduria, kad investicija į mokslą atsipirko.

Studijas 2019 m. baigęs D. Vaitkus pasakoja, kad paskolą grąžinti pradėjo 2020 m. Kas mėnesį už paskolą Džiugas sumoka apie 100 Eur. Paskolą grąžinti galės per 15 metų.

D. Vaitkus

Studijų paskolą renkasi ir magistrantūros studentai

Įvairios mokamų studijų finansavimo alternatyvos yra prieinamos ir magistrantūros studentams. Šiauliuose gyvenantis ir dirbantis „Telia“ Technologijų operacijų stebėjimo centro vadovas Povilas Pliskauskas pasakoja ieškojęs lanksčios magistrantūros programos, kad pavyktų suderinti darbą su studijomis Vilniuje. Jis didelį dėmesį teikė studijų turiniui, norėjo, kad programa aprėptų tiek verslo vadybą, tiek ir technologijų sritį, praplėstų akiratį, o įgytas žinias būtų galima tiesiogiai pritaikyti siekiant aukštų rezultatų darbe.

„Taip atradau Inovatyvių technologijų vadybos studijas ISM universitete. Pasirodė patogu, kad paskaitos vyksta penktadienio vakarais ir šeštadieniais. Be to, sudalyvavęs studijų konsultacijoje sužinojau, kad studentai gali gauti studijų paskolą ir ja padengti mokslų kainą. Manau, kad tai puiki galimybė studijuojantiems, žinoma, kad aš ja pasinaudojau. Universitetas pateikė informaciją, kaip gauti paskolą, kam rašyti prašymą dėl paskolos, nurodė, kada prasideda kreipimosi laikotarpis“, – prisimena P. Pliskauskas.

Svarstantiems, ar investuoti į mokamas studijas, P. Pliskauskas pataria ne tik įvertinti, kaip stipriai įgytas išsilavinimas padės augti profesinėje srityje, bet ir pasidomėti visomis papildomomis naudomis, kurias teikia universitetas. Pats Povilas įvertino ISM teikiamą galimybę susipažinti su Japonijos verslo korporacijomis per studijų turą ar gauti dvigubą diplomą, išklausius pasirinktos studijų programos dalykus Ilinojaus technologijų institute JAV.

„Galiausiai verta pasidomėti, ar universitetas studentams organizuoja išankstinį priėmimą, nes jo metu įstojusieji turi daugiau įvairių privalumų, pavyzdžiui, daugiau galimybių gauti studijų finansavimą ar papildomų priėmimo balų. Man pačiam nereikėjo mokėti stojimo į universitetą mokesčio“, – patirtimi dalijasi magistrantūros studentas.

P. Pliskauskas

P. Pliskauskas skaičiuoja, kad, baigęs mokslus, po metų pertraukos pradės mokėti apie 100 Eur siekiančias paskolos įmokas. Anot Povilo, jei studijos tiesiogiai prisideda prie sukuriamos vertės darbe, tuomet neretai darbdaviai pasiūlo įvairių galimybių tobulėti siekiantiems darbuotojams. Vieni jų sutinka finansuoti visą studijų kainą, kiti – dalį, treti perima mokėti darbuotojų turimas studijų paskolas. Taigi pašnekovas neatmeta, kad ateityje svarstys aptarti studijų paskolos grąžinimo galimybes ir su darbdaviu.

„Taip pat studentai gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata studijoms ir susigrąžinti iki 20 proc. pajamų nuo sumokėto studijų mokesčio. Pats žadu šia galimybe pasinaudoti“, – teigia P. Pliskauskas.

2022 metais imančių studijų paskolas daugėjo

Šiemet Valstybinis studijų fondas, priimantis prašymus valstybės remiamai paskolai gauti, su studentais sudarė 6,5 tūkst. sutarčių, t. y. keliais šimtais daugiau nei pernai. Fondo Paskolų skyriaus vedėja Kristina Novickienė pažymi, jog studentai gali imti paskolą studijoms kiekvienais studijų metais, o paskolos dydis gali būti lygus studento metinei studijų kainai. Taip pat galima imti paskolą gyvenimo išlaidoms, kurios metinė vertė siekia 3680 Eur. Tokia paskola studentui išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį.

Studijų paskolą grąžinti galima per 15 metų. „Jei po studijų susiduriama su finansiniais sunkumais, studentas net keletą kartų gali kreiptis į banką dėl paskolos atidėjimo“, – pažymi K. Novickienė.

Fondo atstovė sako, kad studentai dažnai ima paskolą, įvertinę savo poreikius: kartais visam studijų laikotarpiui, o kartais tik vienam studijų semestrui. Kai kada skolinasi tik rudens semestrui, o pavasario – jau nebe.

Taip lanksčiai į studijų paskolą pažvelgė trečio kurso studentė Smiltė Jasiūnaitė. Jos pasirinktos studijos trunka 3,5 metų, paskolą ji ėmė 2 metams. Smiltė pasakoja, kad studijoms paskirtus finansus ji nusprendė investuoti kitur, o studijų kainą padengė paskola.

Anot S. Jasiūnaitės, mąstymas, kad už studijas sumokėti turi tėvai, nes kito kelio studijuoti privačiame universitete nėra, – pasenęs. Jos bendramoksliai stengiasi savarankiškai rūpintis savo finansais. Net 30 proc. ISM universiteto pirmakursių šiemet ėmė studijų paskolas ir net pusė įstojusiųjų gavo studijų stipendijas.

„Dirbti pradėję studentai, ypač vyresniųjų kursų, studijų mokestį jau gali padengti ir iš savų pajamų. Tada studijų paskolos atsisakoma. Kitaip tariant, dabartinė studijų paskola suteikia daug laisvės planuoti savo finansus taip, kaip kiekvienam atrodo geriausia. Šios paskolos nereikia imti visam studijų laikotarpiui, galima tik vienam semestrui“, – pasakoja S. Jasiūnaitė.

S. Jasiūnaitė

Merginos teigimu, studentai įvertina faktą, jog, įsitvirtinus darbe, atlyginimas auga, tad kasmet paskolos įmoka tampa vis mažesnėmis mėnesinėmis išlaidomis. 2022 metais atliktos ISM alumnų apklausos duomenimis, vidutinis bakalauro absolventų atlyginimas praėjus dvejiems metams nuo studijų baigimo yra 1 940 Eur „į rankas“. Net 25 proc. ISM bakalauro absolventų užima vadovaujamas pareigas (vidurinės ir aukščiausios grandies) praėjus dvejiems metams nuo mokslų baigimo.

Primena ir apie stipendijas

Už studijas mokantiems studentams svarbu prisiminti, kad piniginį įsipareigojimą dar labiau palengvinti gali valstybės ir universiteto teikiamos stipendijos. Pavyzdžiui, ISM universitetas moksleiviams rengia išankstinį priėmimą, kurio metu geriausiai pasirodę stojantieji gauna 25 proc. studijų stipendiją. ISM priėmimo vadovė Aistė Karoblė sako, kad studentai, užsitikrinę tokią stipendiją,  gali imti ir mažesnę studijų paskolą.

„Universitetas suteikia dar daugiau galimybių. Pavyzdžiui, turintieji aukščiausius stojimo balus pretenduoja į „100 talentų stipendiją“. Gavusiems šią stipendiją padengiama visa studijų kaina“, – pabrėžia A. Karoblė.

Taip pat aukštus stojimo balus turintys moksleiviai, stojantys į ISM, gali pretenduoti į 75 proc. stipendiją. Šią stipendiją sudaro valstybės stipendija, o likusią sumą už studijas padengia universitetas. Pretenduoti į stipendijas galima ne tik stojant, bet ir vėlesniuose kursuose. Tad jei studentas pasiekia gerų akademinių rezultatų, jis turi visas galimybes studijų metais savo įmoką sumažinti.

Ne mažiau finansavimo galimybių turi ir ISM magistrantūros studentai. Jie gali gauti tiek valstybės stipendiją, tiek nuolaidą įmonių-mecenatų darbuotojams. Tie, kurių aukšti stojimo balai, gali dalyvauti programoje „Accelerate“. Pagal šią programą ISM magistrantūros studentai už studijas pradeda mokėti tik sukūrę tvirtą karjeros pagrindą, kai jų pajamos viršija numatytą atlygio ribą.

Paskolos grąžinimas – tik po studijų

Suprantama, kad, pradėjus studijuoti, norisi susitelkti į mokslus ir studijų projektus, o ne laužyti galvą, kaip grąžinti mokslams paimtą paskolą. Dėl to studijų paskolos prašymą Valstybiniam studijų fondui teikiantys studentai gali pažymėti, kad studijų metu valstybė jiems kompensuotų palūkanas. Palūkanos už studijų paskolą gali būti kompensuojamos norą išreiškusiems studentams, o už valstybės kompensuotas palūkanas studentui mokėti ateityje nebereikės. Taigi paskolos palūkanos bus skaičiuojamos tik tada, kai mokslai bus baigti. Tuo metu paskolos grąžinimas prasidės tik praėjus metams po to, kai bus įveiktos studijos.

Su paskolos gyvenimo išlaidoms palūkanomis – kiek kitaip. Palūkanas studentas moka pats studijų metu. Tiems, kurie priklauso socialiai remtinų, negalią turinčių ar globojamų asmenų grupei, gyvenimui skirtos paskolos palūkanų studijuojant mokėti nereikia.

Išankstinis priėmimas į ISM universitetą startuoja jau sausio 1 dieną, tęsis iki balandžio 30 dienos.

Daugiau apie studijų paskolos ir kitas finansavimo galimybes sužinokite ČIA.

„Kokių yra būdų finansuoti mano pasirinktas privačias studijas Lietuvoje?“ –  tebėra vienas dažniausių klausimų tarp būsimų ir esamų studentų. Studijų specialistai pastebi, kad vis dažniau Lietuvos studentai domisi valstybės remiama studijų paskola, teikiama su didelėmis lengvatomis. Iš vienos pusės, toks susidomėjimas rodo augantį studentų verslumą, savarankiškumą, norą patiems planuoti savo ateitį ir finansus. Kartu tai yra garantija, kad tėvų finansinė padėtis ar per egzaminą patirta nesėkmė nesukliudys įgyti vieną svarbiausių dalykų gyvenime – kokybišką ir konkurencingą išsilavinimą.

Kalbinti bakalauro ir magistrantūros studentai patys priėmė sprendimą, kokių studijų nori, ir pasakoja, kaip surado būdų jas finansuoti.

Atsisakė nemokamos vietos universitete

Sprendimą, kokias studijas ir kokį universitetą pasirinkti, studentai priima atsižvelgdami į daugelį veiksnių, tarp jų – universiteto lygį, studijų kokybę, dėstytojų kvalifikaciją, alumnų atsiliepimus, būsimo atlyginimo rodiklius, darbdavių vertinimus ir, žinoma, – universiteto bendruomenę. Vien faktas, kad studijų vieta bus nemokama, motyvuoja išties ne visus studentus.

ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto Finansų programos antrakursė Danielė Užkurėlytė prisimena, kad brandos egzaminus išlaikė gerai. Ji būtų galėjusi įstoti į valstybės finansuojamą studijų vietą kitame universitete ir už mokslus nemokėti. Vis dėlto prieš stodama ji pasidomėjo visų Lietuvos universitetų siūlomomis ekonomikos ir finansų programomis, kad surastų giliausias žinias siūlančias studijas.

„Finansų studijos ISM universitete buvo pirmasis mano pasirinkimas. Ėmiau studijų paskolą, nes supratau, kad verta investuoti į kokybiškas studijas, apie kurias gerai atsiliepia kiti studentai. Man buvo labai svarbu, kad ISM studentus puikiai vertina darbdaviai. Pasirinkau išsilavinimą, kuris, neabejoju, ateityje užtikrins sąlygas turėti geresnes karjeros perspektyvas, o tada ir paimta paskola tikrai atsipirks“, – sako  D. Užkurėlytė ir priduria, jog, pradėjusi studijuoti privačiame universitete ir pabendravusi su dėstytojais, iškart pajuto, kad jos sprendimas buvo teisingas.

D. Užkurėlytė

Tuo metu bakalauro studijas ISM jau baigęs alumnas, partnerysčių vadovas tarptautinėje įmonėje Džiugas Vaitkus studijų paskolą ėmė trejiems metams. Į sprendimą pasiskolinti žvelgė pragmatiškai – palūkanos nedidelės, tad jam imti paskolą apsimokėjo. „Studijos išties buvo kokybiškos, o baigus mokslus atsivėrė įvairių karjeros perspektyvų, be to, įgytas išsilavinimas padėjo subręsti ne tik kaip specialistui, bet ir kaip asmenybei“, – sako jis ir priduria, kad investicija į mokslą atsipirko.

Studijas 2019 m. baigęs D. Vaitkus pasakoja, kad paskolą grąžinti pradėjo 2020 m. Kas mėnesį už paskolą Džiugas sumoka apie 100 Eur. Paskolą grąžinti galės per 15 metų.

D. Vaitkus

Studijų paskolą renkasi ir magistrantūros studentai

Įvairios mokamų studijų finansavimo alternatyvos yra prieinamos ir magistrantūros studentams. Šiauliuose gyvenantis ir dirbantis „Telia“ Technologijų operacijų stebėjimo centro vadovas Povilas Pliskauskas pasakoja ieškojęs lanksčios magistrantūros programos, kad pavyktų suderinti darbą su studijomis Vilniuje. Jis didelį dėmesį teikė studijų turiniui, norėjo, kad programa aprėptų tiek verslo vadybą, tiek ir technologijų sritį, praplėstų akiratį, o įgytas žinias būtų galima tiesiogiai pritaikyti siekiant aukštų rezultatų darbe.

„Taip atradau Inovatyvių technologijų vadybos studijas ISM universitete. Pasirodė patogu, kad paskaitos vyksta penktadienio vakarais ir šeštadieniais. Be to, sudalyvavęs studijų konsultacijoje sužinojau, kad studentai gali gauti studijų paskolą ir ja padengti mokslų kainą. Manau, kad tai puiki galimybė studijuojantiems, žinoma, kad aš ja pasinaudojau. Universitetas pateikė informaciją, kaip gauti paskolą, kam rašyti prašymą dėl paskolos, nurodė, kada prasideda kreipimosi laikotarpis“, – prisimena P. Pliskauskas.

Svarstantiems, ar investuoti į mokamas studijas, P. Pliskauskas pataria ne tik įvertinti, kaip stipriai įgytas išsilavinimas padės augti profesinėje srityje, bet ir pasidomėti visomis papildomomis naudomis, kurias teikia universitetas. Pats Povilas įvertino ISM teikiamą galimybę susipažinti su Japonijos verslo korporacijomis per studijų turą ar gauti dvigubą diplomą, išklausius pasirinktos studijų programos dalykus Ilinojaus technologijų institute JAV.

„Galiausiai verta pasidomėti, ar universitetas studentams organizuoja išankstinį priėmimą, nes jo metu įstojusieji turi daugiau įvairių privalumų, pavyzdžiui, daugiau galimybių gauti studijų finansavimą ar papildomų priėmimo balų. Man pačiam nereikėjo mokėti stojimo į universitetą mokesčio“, – patirtimi dalijasi magistrantūros studentas.

P. Pliskauskas

P. Pliskauskas skaičiuoja, kad, baigęs mokslus, po metų pertraukos pradės mokėti apie 100 Eur siekiančias paskolos įmokas. Anot Povilo, jei studijos tiesiogiai prisideda prie sukuriamos vertės darbe, tuomet neretai darbdaviai pasiūlo įvairių galimybių tobulėti siekiantiems darbuotojams. Vieni jų sutinka finansuoti visą studijų kainą, kiti – dalį, treti perima mokėti darbuotojų turimas studijų paskolas. Taigi pašnekovas neatmeta, kad ateityje svarstys aptarti studijų paskolos grąžinimo galimybes ir su darbdaviu.

„Taip pat studentai gali pasinaudoti gyventojų pajamų mokesčio (GPM) lengvata studijoms ir susigrąžinti iki 20 proc. pajamų nuo sumokėto studijų mokesčio. Pats žadu šia galimybe pasinaudoti“, – teigia P. Pliskauskas.

2022 metais imančių studijų paskolas daugėjo

Šiemet Valstybinis studijų fondas, priimantis prašymus valstybės remiamai paskolai gauti, su studentais sudarė 6,5 tūkst. sutarčių, t. y. keliais šimtais daugiau nei pernai. Fondo Paskolų skyriaus vedėja Kristina Novickienė pažymi, jog studentai gali imti paskolą studijoms kiekvienais studijų metais, o paskolos dydis gali būti lygus studento metinei studijų kainai. Taip pat galima imti paskolą gyvenimo išlaidoms, kurios metinė vertė siekia 3680 Eur. Tokia paskola studentui išmokama lygiomis dalimis kas mėnesį.

Studijų paskolą grąžinti galima per 15 metų. „Jei po studijų susiduriama su finansiniais sunkumais, studentas net keletą kartų gali kreiptis į banką dėl paskolos atidėjimo“, – pažymi K. Novickienė.

Fondo atstovė sako, kad studentai dažnai ima paskolą, įvertinę savo poreikius: kartais visam studijų laikotarpiui, o kartais tik vienam studijų semestrui. Kai kada skolinasi tik rudens semestrui, o pavasario – jau nebe.

Taip lanksčiai į studijų paskolą pažvelgė trečio kurso studentė Smiltė Jasiūnaitė. Jos pasirinktos studijos trunka 3,5 metų, paskolą ji ėmė 2 metams. Smiltė pasakoja, kad studijoms paskirtus finansus ji nusprendė investuoti kitur, o studijų kainą padengė paskola.

Anot S. Jasiūnaitės, mąstymas, kad už studijas sumokėti turi tėvai, nes kito kelio studijuoti privačiame universitete nėra, – pasenęs. Jos bendramoksliai stengiasi savarankiškai rūpintis savo finansais. Net 30 proc. ISM universiteto pirmakursių šiemet ėmė studijų paskolas ir net pusė įstojusiųjų gavo studijų stipendijas.

„Dirbti pradėję studentai, ypač vyresniųjų kursų, studijų mokestį jau gali padengti ir iš savų pajamų. Tada studijų paskolos atsisakoma. Kitaip tariant, dabartinė studijų paskola suteikia daug laisvės planuoti savo finansus taip, kaip kiekvienam atrodo geriausia. Šios paskolos nereikia imti visam studijų laikotarpiui, galima tik vienam semestrui“, – pasakoja S. Jasiūnaitė.

S. Jasiūnaitė

Merginos teigimu, studentai įvertina faktą, jog, įsitvirtinus darbe, atlyginimas auga, tad kasmet paskolos įmoka tampa vis mažesnėmis mėnesinėmis išlaidomis. 2022 metais atliktos ISM alumnų apklausos duomenimis, vidutinis bakalauro absolventų atlyginimas praėjus dvejiems metams nuo studijų baigimo yra 1 940 Eur „į rankas“. Net 25 proc. ISM bakalauro absolventų užima vadovaujamas pareigas (vidurinės ir aukščiausios grandies) praėjus dvejiems metams nuo mokslų baigimo.

Primena ir apie stipendijas

Už studijas mokantiems studentams svarbu prisiminti, kad piniginį įsipareigojimą dar labiau palengvinti gali valstybės ir universiteto teikiamos stipendijos. Pavyzdžiui, ISM universitetas moksleiviams rengia išankstinį priėmimą, kurio metu geriausiai pasirodę stojantieji gauna 25 proc. studijų stipendiją. ISM priėmimo vadovė Aistė Karoblė sako, kad studentai, užsitikrinę tokią stipendiją,  gali imti ir mažesnę studijų paskolą.

„Universitetas suteikia dar daugiau galimybių. Pavyzdžiui, turintieji aukščiausius stojimo balus pretenduoja į „100 talentų stipendiją“. Gavusiems šią stipendiją padengiama visa studijų kaina“, – pabrėžia A. Karoblė.

Taip pat aukštus stojimo balus turintys moksleiviai, stojantys į ISM, gali pretenduoti į 75 proc. stipendiją. Šią stipendiją sudaro valstybės stipendija, o likusią sumą už studijas padengia universitetas. Pretenduoti į stipendijas galima ne tik stojant, bet ir vėlesniuose kursuose. Tad jei studentas pasiekia gerų akademinių rezultatų, jis turi visas galimybes studijų metais savo įmoką sumažinti.

Ne mažiau finansavimo galimybių turi ir ISM magistrantūros studentai. Jie gali gauti tiek valstybės stipendiją, tiek nuolaidą įmonių-mecenatų darbuotojams. Tie, kurių aukšti stojimo balai, gali dalyvauti programoje „Accelerate“. Pagal šią programą ISM magistrantūros studentai už studijas pradeda mokėti tik sukūrę tvirtą karjeros pagrindą, kai jų pajamos viršija numatytą atlygio ribą.

Paskolos grąžinimas – tik po studijų

Suprantama, kad, pradėjus studijuoti, norisi susitelkti į mokslus ir studijų projektus, o ne laužyti galvą, kaip grąžinti mokslams paimtą paskolą. Dėl to studijų paskolos prašymą Valstybiniam studijų fondui teikiantys studentai gali pažymėti, kad studijų metu valstybė jiems kompensuotų palūkanas. Palūkanos už studijų paskolą gali būti kompensuojamos norą išreiškusiems studentams, o už valstybės kompensuotas palūkanas studentui mokėti ateityje nebereikės. Taigi paskolos palūkanos bus skaičiuojamos tik tada, kai mokslai bus baigti. Tuo metu paskolos grąžinimas prasidės tik praėjus metams po to, kai bus įveiktos studijos.

Su paskolos gyvenimo išlaidoms palūkanomis – kiek kitaip. Palūkanas studentas moka pats studijų metu. Tiems, kurie priklauso socialiai remtinų, negalią turinčių ar globojamų asmenų grupei, gyvenimui skirtos paskolos palūkanų studijuojant mokėti nereikia.

Išankstinis priėmimas į ISM universitetą startuoja jau sausio 1 dieną, tęsis iki balandžio 30 dienos.

Daugiau apie studijų paskolos ir kitas finansavimo galimybes sužinokite ČIA.

magnifiercrosschevron-downarrow-up